Temat: Betania - przy grobie 

 

 

Wprowadzenie w lekcję: 

Pan Jezus podczas ziemskiego życia także przeżył śmierć bliskiej osoby. Zapraszam was dzisiaj do wsi Betania, leżącej na zboczu Góry Oliwnej, ok. 3 km od Jerozolimy.

 

Mieszkała tam rodzina, z którą Jezus się przyjaźnił: siostry Marta i Maria oraz ich brat Łazarz. Był to dom bardzo gościnny, pełen życzliwości i miłości, dlatego Jezus lubił tam przebywać. Kiedyś Łazarz ciężko zachorował, więc siostry posłały Jezusowi wiadomość. Niestety, kiedy Jezus przybył do Betanii, Łazarz już nie żył.

Przeczytajcie, co św. Jan zapisał o tym wydarzeniu w Ewangelii

Wskrzeszenie Łazarza

 

„Kiedy Jezus tam przybył, zastał Łazarza już od czterech dni spoczywającego w grobie. Marta rzekła do Jezusa: „Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł. Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga”. Rzekł do niej Jezus: „Brat twój zmartwychwstanie”. Marta Mu odrzekła: „Wiem, że powstanie z martwych w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym”. Powiedział do niej Jezus: „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?”. Odpowiedziała Mu: „Tak, Panie! Ja mocno wierzę, że Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat”. A gdy Maria przyszła na miejsce, gdzie był Jezus, ujrzawszy Go, padła Mu do nóg. Gdy więc Jezus zobaczył ją płaczącą i płaczących Żydów, którzy razem z nią przyszli, wzruszył się w duchu, rozrzewnił i zapłakał. Ponownie okazując głębokie wzruszenie, przyszedł do grobu. Była to pieczara, a na niej spoczywał kamień. Jezus powiedział: „Usuńcie kamień!” Usunięto więc kamień. Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: „Ojcze, dziękuję Ci, że Mnie wysłuchałeś. To powiedziawszy, zawołał donośnym głosem: „Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!” I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce przewiązane opaskami, a twarz jego była owinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: „Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić!”.

(J 11,17.21-27.32-35.38-39.41.44)

Zachęcam do obejrzenia fragmentu filmu podaje link  https://youtu.be/Joj514gUHSU

Proszę odpowiedzieć na pytania i przesłać na e-maila kdominik@o2.pl

Od ilu dni zmarły był w grobie?

– Co o sobie powiedział Jezus Marcie? 

– Co jej obiecał?

– Dlaczego Jezus zapłakał?

Jezus wzruszył się, ale nie poprzestał na płaczu, chciał coś zrobić dla swoich przyjaciół.

– O co poprosił żałobników?

– Jak modlił się Jezus przed grobem?

– Co zawołał?

– Jak wyglądał zmarły?